Jakie są różnice między kosmetyczką a technikiem usług kosmetycznych?

kosmetyczka

Kosmetyczka i technik usług kosmetycznych wykonują często ten sam zawód. Jednak pomimo tej samej nazwy zawodu, ich kompetencje mogą się znacznie różnić. Najważniejszą różnicą jest wykształcenie, umiejętności oraz uprawnienia. Mimo, że w obu wypadkach wiedza powinna dotyczyć pielęgnacji ciała, to na poziomie wiedzy specjalistycznej łatwo zaobserwować różnice.

Edukacja

W przypadku kosmetyczki, najczęściej są to osoby, które zaczęły swoją przygodę od kursów specjalistycznych. W tym wypadku kosmetyczką zostaje osoba, która otrzymała certyfikat np. z robienia paznokci metodą hybrydową, różnego rodzaju depilacji czy też uzupełniania rzęs. Możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ kosmetyka rozszerza zakres swoich usług w bardzo szybkim tempie. Często tez kosmetyczki zajmują się makijażem i wizażem swoich klientek.

Technik usług kosmetycznych brzmi bardziej poważnie i tak też jest. Umawiając się do takiego technika mamy do czynienia z osobą, która skończyła 2 letnie studium kosmetyczne. Takie ukończenie studium gwarantuje tytuł technika usług kosmetycznych. W czasie takiej szkoły uczeń uczy się podstawowych zagadnień z zakresu zdrowia, anatomii człowieka, dermatologii fizjoterapii, higieny, dietetyki, chemii kosmetycznej oraz uczestniczy w praktycznych zajęciach z zabiegów kosmetycznych. Na koniec każdego semestru swojej nauki uczeń musi zdać specjalistyczne egzaminy oraz odbyć praktyki w gabinetach kosmetycznych, by móc w pełni nazwać się takim technikiem.

Wykonywanie zabiegów kosmetycznych

Wiedza zdobyta podczas procesu kształcenia bezpośrednio przekłada się na uprawnienia do wykonywania poszczególnych zabiegów z zakresu kosmetyki. Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi przez technika usług kosmetycznych są:

  • Wykonywanie henny i regulacji brwi;
  • Manicure;
  • Masaż;
  • Zabiegi pielęgnacyjne na ciało;
  • Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, tj. oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie skóry twarzy, szyi i dekoltu;
  • Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych ciała, dłoni i stóp;
  • Wykonywanie zabiegów upiększających, zdobniczych oraz zabiegów z zastosowaniem czynników fizykalnych ze szczególnym uwzględnieniem światła, prądu, wody, temperatury i ultradźwięków;
  • Udzielanie porad i wykonywanie zabiegów z zakresu stylizacji i wizażu;
  • Makijaż.

Z drugiej strony kosmetyczka będzie wykonywać wyłącznie takie zabiegi, na których kursy czy szkolenia zdecyduje się zapisać.

Zarobki oraz praca

W tym wypadku zawsze wykształcenie oraz umiejętności idą w parze z pieniędzmi. Początki zawsze są trudne, jednak w kolejnych fazach prowadzenia działalności lub pracy u kogoś możemy liczyć na większe zyski. Mediana wynagrodzenia dla osoby na stanowisku kosmetyczki wynosi 2359 zł, wszystko jednak uzależnione jest od miejscowości, wielkości salonu czy ilości klientek oraz ceny zabiegów i usług.

Zarówno kosmetyczka, jak i technik usług kosmetycznych mogą pracować nie tylko w salonach kosmetycznych, ale również w salonach spa, gabinetach wizażu/masażu, drogeriach, perfumeriach itp. Oczywiście w pracy technika ważne jest bezpieczeństwo wykonywanych usług, by były one na najwyższym możliwym poziomie.

Zawód kosmetyczki czy też technika usług kosmetycznych to trudny zawód. Wymaga on po pierwsze chęci do wykonywana zawodu. Niekiedy zabiegi nie są łatwe ani przyjemne, zważywszy na to, że nie każdy jest łatwym klientem i niekiedy widoki mogą być nieestetyczne. Dodatkowo, wykonywanie ich wymaga nakładu dużej siły fizycznej oraz kondycji. Podejmując się pracy na takim stanowisku musimy brać pod uwagę fakt, że jesteśmy narażeni na różne schorzenia związane z kontaktem ze środkami chemicznymi.