Szkoła policealna czy studia – na co zdecydować się po szkole średniej?

Zakończenie szkoły średniej

Zakończenie szkoły średniej to ważny moment w życiu każdego ucznia. To czas, w którym należy zastanowić się nad ścieżką kariery zawodowej, a co za tym idzie również dalszej edukacji. Zastanawiając się nad przyszłością warto zwrócić uwagę na sytuację panującą na rynku pracy, co z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję.

Trendy na rynku pracy

Rynek pracy w Polsce zmienia się z każdym rokiem. Pojawiają się nowe wymagania stawiane przez pracodawców względem pracowników, ale też zawody, w których liczy się specjalistyczna wiedza. Ponadto na polskim rynku zaczyna brakować specjalistów z różnych dziedzin co otwiera ścieżkę kariery dla osób, które zdecydują się na naukę zawodu. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu nie wyobrażano sobie wejścia na rynek pracy bez posiadania dyplomu wyższej uczelni. Dziś posiadanie wyższego wykształcenia choć bardzo istotne ustępuje miejsca  kwalifikacjom, doświadczeniu oraz wiedzy zawodowej. Dlatego coraz więcej uczniów podejmuje decyzję o wyborze szkoły policealne, dzięki której są oni w stanie spełnić warunki przyszłych pracodawców.

Mity na temat szkół policealnych

W świadomości wielu osób szkoła policealna nie kojarzy się dobrze. W licznych opiniach to miejsce, w którym kształcenie nie jest na wysokim poziomie, a uczniowie traktują naukę jako metodę na przeczekanie lub ucieczkę przed wojskiem. Szkoły policealne były również przez lata traktowane jako placówki edukacyjne dla tych, którym nie powiodło się na maturze, a nauka w takim miejscu zamykała drogę do dobrze płatnej pracy. Wszystkie te opinie są jednak błędne! Dziś edukacja w szkole policealnej otwiera ścieżkę do kariery zawodowej w wielu potrzebnych zawodach jak na przykład opiekunka osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, technik bezpieczeństwa i higieny pracy czy technik usług kosmetycznych.

Zalety nauki w szkole policealnej

Wiele młodych osób decyduje się na podjęcie nauki w szkole policealnej, którą traktują jako równoważną z podjęciem studiów. Szeroka oferta zawodów sprawia, że młodzi ludzie mogą podjąć naukę zawodu zgodną z ich zainteresowaniami. Ponadto szkoły policealne gwarantują dostęp do praktyk zawodowych, dzięki którym młodzież może sprawdzić swoje umiejętności i to czy faktycznie wybrany zawód to ten, w którym chcą spełniać się przez całe życie. Zajęcia praktyczne pozwalają zdobyć niezbędne doświadczenie i kwalifikacje do wykonania zawodu. Oferta Szkoły Sinus odpowiada trendom rynkowym i umożliwia naukę zawodu najbardziej pożądanego na rynku pracy. Otwiera tym samym dla absolwentów ścieżkę kariery, a młodzi adepci zawodu niemal od razu mogą podjąć wymarzoną pracę. Z tego względu z roku na rok rośnie liczba chętnych, którzy wybierają edukację w szkole policealnej.